Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 


Ėndėrrat

Pėrgatiti: V. Fetahu


Ctf

 

 Ėndėrrimtar i vėrtetė ėshtė ai qė ėndėrron tė pamundurėn.

[Elsa Triolet]

 

  Ėndrrat por jo ėndrrat e vogėla, se ato nuk kanė fuqi t’i lėvizin zemrat e njerzve.

[Johan Wolfgang von Goethe]

 

Ėndėrrimtar ėshtė ai qė mund tė gjej rrugėn e tij nė dritė tė hėnės, dhe dėnimi i tij ėshtė se ai e sheh agimin para pjesės tjetėr tė botės.

Oscar Wilde

 

Tė gjithė njerzit ėndėrrojnė, por jo njėjtė. Ata qė ėndėrrojnė natėn nė skutat me pluhur nga mendjet e tyre, zgjohen ditėn pėr ta zbuluar se ishte kotėsi: por ėndėrrimtarėt e ditės janė njerėz tė rrezikshėm, pėr ėndrrat e tyre ata mund tė veprojnė me sy tė hapur, pėr t’i bėrė ato tė mundshme.

 T.E. Lawrence

 

Tė gjithė ėndrrat tona mund tė bėhen tė vėrteta, nė qoftė se ne kemi kurajon pėr t’i ndjekur ato.

 Walt Disney

 

Thellė nė atė errėsirė e cila shfaqej, gjatė kam qėndruar aty, duke u pyetur, nė frikė, nė dyshim, kam ėndėrruar ėndrra tė cilat asnjė i vdekur nuk ka guxuar t’i ėndėrroj mė pėrpara.

 Edgar Allan Poe

 

Ėndrrat janė kritere tė karakterit tonė.

Henry David Thoreau

 

Ėndrrat janė pėrgjigjet e sotme pėr pyetjet e nesėrme.

Edgar Cayce

 

Ėndrrat kanė vetėm njė pronar nė njė kohė. Kjo ėshtė arsyeja pse ėndėrrimtarėt janė tė vetmuar.

 Erma Bombeck

 

Ēdo njeri duhet ta modeloj jetėn e tij nė mėnyrė qė pėr disa orėt e ardhshme faktet dhe ėndėrrimet e tij tė takohen.

Victor Hugo

 

Dhuratat e Perėndisė vėnė ėndrrat mė tė mira njeriut pėr t’u turpėruar.   

  Elizabeth Barrett Browning

 

 Ėndrrat e mėdha dhe endėrrimtarėt e mėdhenjė gjithmonė janė tė mrekullueshėm.

 Abdul Kalam 

 

Unė jam mėsuar tė fle dhe nė ėndrrat e mia tė mė pėrfytyrohen tė njėjtat gjėra tė cilat tė ēmendurve iu pėrfytyrohen kur janė tė zgjuar.

 Rene Descartes   

 

Unė nuk e di nėse unė isha atėherė njė njeri qė ėndėrroja se isha njė flutur, apo nėse unė tani jam njė flutur qė ėndėrroj se jam njė njeri.

 Zhuangzi   

 

Gjykoni pėr karakterin tuaj natyror nga ajo se ēfarė bėni nė ėndrra.

 Ralph Waldo Emerson

 

Ashtu si tė gjithė ėndėrrimtarėt, unė e gaboj zhgėnjimin pėr tė vėrtetėn.      

 Jean-Paul Sartre

 

Duke jetuar nė ėndrrat e djeshme, ne akoma e gjejmė veten duke ėndėrruar pėr pushtimet e pamunudra nė tė ardhmen.

Charles Lindbergh

 

Mitet janė ėndrrat publike, ėndrrat janė mite private.

Joseph Campbell   

 

Ndoshta jeta ėshtė vetėm kėshtu ... njė ėndėrr dhe njė frikė.

Joseph Conrad 

 

Ėndėrrimtari nuk mund tė njoh asnjė tė vėrtetė, madje as pėr ėndėrrėn e tij, derisa nuk zgjohet nga ajo.

George Santayana

 

Ka tė atillė qė i shikojnė gjėrat ashtu siē janė, dhe pyes pse…unė ėndėrroj gjėra tė cilat kurrė nuk kanė qenė, dhe pyes pse jo?

 Robert Kennedy

 

Tė gjithė ne ėndėrrojmė, ne kurrsesi nuk i kuptojmė ėndrrat tona, por ne veprojmė sikur asgjė e ēuditshme tė mos ketė ndodhur nė mendjet tona tė pėrgjumura, e ēuditshme tė paktėn nga krahasimi me logjikėn, veprimeve tona tė qėllimshme derisa jemi tė zgjuar.

Erich Fromm

 

Kush shikon jasht ėndėrron, kush shikon brenda zgjohet.

Carl Jung

 

E djeshmja ėshtė kujtesė e tė sotmes, dhe e nesėrmja ėshtė ėndėrr e tė sotmes.

                                                                                                                    Halil Xhibran


"Xhevahire" nga Reis Mirdita

 
Altruizmi-Egoizmi
Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Dituria
Drejtėsia
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandara
 

Altruizmi-Egoizmi
Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Dituria
Drejtėsia
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandara

 

 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .