Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal - Dashuria-

1

2

3

4

 

Dashuria
 
 

 

 

Armiku i dashurisė ėshtė dashuria pėr vetveten.

[Jacques de Bourbon Busset]

 

Psherėtima e njė bukurosheje dėgjohet mė larg se ulėrima e luanit.

[proverb arab]

 

Dashuria ėshtė e pėrjetėshme! Ajo nuk lind e as nuk vdes! Ėshtė ndjenja e dashurisė ndaj dikujt ose diēkafit qė lind ose ndėrpritet; nganjėherė pėrkohėsisht, nganjėherė pėrgjithėmonė.

[rml]

 

Dashuria mund tė shėrohet me njė tjetėr dashuri, sikur helmimi  me njė helm tjetėr.

[John Dryden]

 

Dashuria nuk  fillon e as nuk mbaron ashtu si besojmė na. Dashuria ėshtė betejė, dashuria ėshtė luftė, dashuria ritet.

[James Baldwin]

 

Dashuria na pėlqen, zhurma e saj zinxhirore dhe frytet e saja stinore. Aq mė mirė. Asgjė nuk ėshtė mė dėshpruese se sa tė keshė mėri dashurinė.

[Marie Desplechin]

 

Dashuria gjithėmonė, qoftė edhe jashtėmartesore, ėshtė e moralshme; martesa pa dashuri ėshtė amorale.

[Ellen Kay]

 


Ėshtė vetėm njė lumturi nė jetė – tė duash dhe tė jesh i dashur.

George Sand

 

Kur jeni tė dashuruar ju nuk mund tė bėni gjumė, sepse realiteti ėshtė mė i mirė se ėndrrimet tuaja.

Dr Seuss

 

Kėnaqėsia e dashurisė zgjat vetėm njė ēast, dhimbja e dashurisė zgjat tėrė jetėn.

Bette Davis

 

Pėr botėn ju mund tė jeni njė person, por pėr njė person ju mund tė jeni bota.

Heather Cortez

 

Gjėrat mė tė mira dhe mė tė bukura nė botė nuk mund tė shihen madje as tė preken. Ato duhet tė ndjehen me zemėr.

Helen Keller

 

Nė ėndrra dhe nė dashuri nuk ka tė pamundura.

Janos Arnay

 

Ēdo moment i njė ore tė lumtur dashurie ėshtė mė i vlefshėm se njė epokė e topitur e jetės sė pėrbashkėt.

Aphra Behn

 

Nė ėndrrat e mia mė tė ēmendura, ti gjithmonė ke luajtur rolin e heroit. Nė orėt mė tė errėta gjatė natės, ti mė ke shpėtuar, ke ruajtur jetėn time.

Bliss and Cerney

 

Eja jeto me mua dhe me dashurinė time, dhe ne do t’i provojm disa kėnaqėsi tė reja, nė rėrėn e artė, dhe nė plazhat e kristalta, me fije mėndafshi dhe grepa argjendi.

John Dunne

 

Unė tė dua deri nė thellėsinė, gjerėsinė dhe lartėsinė ku mund tė arrijė shpirti im…

Elizabeth Barrett Browning

 

Tė dua, jo vetėm pėr atė ēfarė je ti, por pėr ēfarė jam unė kur jam me ty.

Roy Croft

 

E vetmja dhuratė e vėrtetė ėshtė njė pjesė e vetės suaj.

Ralph Waldo Emerson

 

Dashuria zbulon dėshirėn nė sy, dashuria sjell mirėsin magjepsėse nė zemėr.

Euripides

 

Unė e dua atė dhe kjo ėshtė fillimi i ēdo gjėje.

F. Scott Fitzgerald

 

Asgjė s’do tė kisha dėshiruar pėrtej buzėqeshjes saj, dhe tė shėtisim kėshtu, dorė pėr dore, vetėm nė diellin e nxehtė, rrugės me lule anash.

Andre Gide

 

Dashuri ėshtė ajo gjendje nė tė cilėn lumturia e njė personi tjetėr bėhet thelbėsore pėr juve.

Robert Heinlein

 

Ajo qė ndijej pėr ty duket mė e vogėl se toka dhe shumė mė e madhe se qielli pa re.

Victor Hugo

 

Ėshtė aq e lehtė tė mendohet pėr dashuri, tė flitet pėr dashuri, tė dėshirohet pėr dashuri, por nuk ėshtė gjithmonė e lehtė, tė njihet dashuria, madje edhe kur e mbajmė nė duart tona.

Jaka

 

Dy shpirta mė njė mendim tė vetėm, dy zemra me njė rrahje tė njėjtė.

John Keats

 

Gjėrat mė tė mira dhe mė tė bukura nė botė nuk mund tė shihen apo tė preken. Ato duhet tė ndjehen me zemėr.

Helen Keller

 

Shih ky ėshtė ai vend nė mua ku shenjat e gishtrinjėve tuaj akoma pushojnė, puthjet tua akoma qėndrojnė, dhe jehona e pėshpėritjes tėnde tė butė. Ėshtė vendi ku njė pjesė e jotja pėrgjithmonė do tė jetė njė pjesė e imja.

Gretchen Kemp

 

Mė bėj tė pavdekshėm me njė puthje.

Christopher Marlowe

 

Oh, ti je mė e bukur se puhia e mbrėmjes e veshur me mija yje.

Christopher Marlowe

 

Dashuria ėshtė agim magjeps i ēdo zemre

Alphonse Marie de la Martine

 

Nė aritmetikėn e dashurrisė, njė plus njė ėshtė e barabart me ēdo gjė, dhe dy minus njė e barabart me asgjė.

Mignon McLaughlin

 

Ne erdhėm natėn nė Ishujt e Fatit, dhe si peshk u kapėm nė rrjetin e puthjeve tona.

Pablo Neruda

 

Kaloj orė me ty tė shoh si njė lloj kopsht tė parfumuar, njė muzg i errėt, dhe njė fontanė si shenjė  pėr kėtė ... ti dhe vetėm ti mė bėre tė ndjehem i gjallė…njerėzit e tjerė, ėshtė thėnė, se kanė parė engjėj, por unė tė kam parė ty dhe ti mė mjafton.

George Moore

 

Jam bėrė rrotė uji, rrotullohem dhe ju shijoj, aq gjatė sa uji tė rrjedhė.

Rumi

 

Jeta na ka mėsuar se dashuria nuk pėrbėhet nė tė vėshtruar tė njėri-tjetrit, por nė kėrkim tė jashtėm sė bashku nė tė njėjtin drejtim.

Antoine de Saint-Exupery

 

Vetėm zemra ėshtė ajo qė mund tė sheh drejtė, ēka ėshtė thelbėsore ėshtė e padukshme pėr syrin.

Antoine de Saint-Exupery

 

Ėshtė vetėm njė lumturi nė jetė, tė duash dhe tė jesh i dashur.

George Sand

 

Zemra ime gjithmonė ėshtė nė shėrbimin tėnd.

William Shakespeare

 

Sa mė shumė qė jam pėr ty, aq mė shumė kam, pėr tė dyjat janė tė pafundme

William Shakespeare

 

Dashuria ėshtė zbulim i vetes sonė nė tjetrin, dhe kėnaqėsi nė njohje.

Alexander Smith

 

Unė jam i dashuri im, dhe i dashuri im jam unė.

Kėnga e Solomonit
Song of Solomon

 

Fryma e saj ėshtė si mjaltė e aromatizuar me karafil, goja e saj e shijshme si njė mango e pjekur.

Srzgarakarika

 


Tė dashurosh ėshtė tė pranosh njė paraqitje tė shkurtėr tė parajsės.

Karen Sunde

 

Dashuria ėshtė miqėsi e vėnė nė zjarr.

Jeremy Taylor

 

Brenda teje unė e humbi veten. Jasht teje e gjej veten duke pritur tė bėhem i humbur pėrsėri.

Autor i panjohur

 

Dashuria ėshtė diēka e pėrjetshme, aspekti mund tė ndryshojė, por jo esenca.

Vincent van Gogh

 

Harmonia ėshtė dashuria e pastėr, pėr dashuri ėshtė njė koncert.

Lope de Vega

 

Kėtu janė frutat, lulet, gjethet, dhe degėt, dhe kėtu ėshtė zemra ime qė rreh vetėm pėr ty.

Paul Verlaine

 

Kur njė zemėr gjen tjetrėn, ēfarė ėshtė njė re mė shumė a mė pak nė qiell?

Wolf and Page

 

Pronėsia mė e ēmuar qė ndonjėherė i vjen njė burri nė kėtė botė ėshtė zemra e njė gruaje.

Josiah G. Holland

 

Gjėja mė e mrekullueshme prej tė gjitha gjėrave nė jetė ėshtė gjetja e qenies tjetėr njerėzore me tė cilin miqėsia e thellė, bukuria dhe kėnaqėsia rritet me kalimin e viteve. Kjo rritje e brendshme e dashurisė nė mes dy qenieve njerėzore ėshtė njė prej gjėrave mė tė mrekullueshme; kjo nuk mund tė gjendet duke e kėrkuar apo duke e dėshiruar me epsh. Kjo ėshtė njė lloj fati hyjnorė, dhe ėshtė njė nga gjėrat mė tė bukura nė botė.

Sir Hugh Walpole

 

Dashuri do tė thotė ta dorėzosh vetveten pa garancė, ta dorėzosh vetveten tėrėsisht me shpresė se dashuria jonė do tė prodhoj dashuri nė personin e dashur. Dashuria ėshtė njė veprim i besimit, dhe kushdo qė ka pak besim ka gjithshtu edhe pak dsahuri.

Erich Fromm

 

Ju dashuroheni jo duke gjetur personin e pėrkryer, por duke e bėrė njė person tė papėrkryer tė pėrkryer.

Sam Keen

 

Simptomė mė e fuqishme e dashurisė ėshtė njė ndjeshmėri e cila bėhet nė kohė pothuajse tė padurueshme

Victor Hugo

 

Dashuri e vėrtetė fillon kur asgjė nuk ėshtė e dukshme pėr nė kthim.

Antoine De Saint-Exupery

 

Dashuria ėshtė emblemė e pėrjetėsisė: ajo e ngatėrron tėrė iden e kohėsi: i zhdukė tė gjitha kujtimet e fillimit.

Germaine De Stael

 

Jeta dhe dashuria qė krijojmė ėshtė jeta dhe dashuria qė jetojmė.

Leo Buscaglia

 

Pėr ēdo bukuri ėshtė njė sy diku pėr ta shikuar atė. Pėr ēdo tė vėrtetė ėshtė diku njė vesh pėr ta dėgjuar atė. Pėr ēdo dashuri ėshtė njė zemėr diku pėr ta pranuar atė.

Ivan Panin

 

 

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

 
Altruizmi-Egoizmi
Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Dituria
Drejtėsia
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandara

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .