rmt                                                                                                                                                                                                                        

Filozofi

Letėrsi

Opinione Citate Poezi - Prozė

Mėrgata

Pastėr Shqip  Lojėra

Ballina

Bashkėkohorėt

Gjysma e parė e
shek. XX

Rilindasit
Bejtexhianėt

Shkrimtarė tė huaj 

Nobelistėt

Letra tė hapura, Reagime, Komunikata 

Promovime, Pėrkujtime

Portete

Arkivi

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


 

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Bashkėkohorė - Valdete Berisha

 

Poetja dhe piktorja

Valdete Berisha

Shkruan: Shaban Cakolli

Herėt nė vegjėli nisi tė ushtroi pikturimin e natyrės sė atdheut. Ajo me zell po hulumtonte e studjonte tė bukurėn e artit tė shkruar tė e vė nė pikturė, duke kėrkuar tė pėrsosuren e saj nė punime tė pėrsosuren nė punimet e saj qė e vargėronte bukur nė vargje, e duke i dhėnė gjallėri me ngjyrėra.

Dikur si fėmijė Valdete Berisha po e ėndėrronte jetėn plot diell e paqė. Ajo po e donte tė bukurėn, njerėzoren, miqėsinė dhe shkollėn, horizonte plotė dritė, pa i shkuar mendja se pushtuesi qė qėndronte nė mesin tonė art kishte shėmtimin, pėrndjekėjen dhe vrasėjet e tė rinjėve tanė qė duan atdheun tė lirė dhe tė bukur.

Valdetja nga fėmijėria deshti atdheun, shkollėn, gjuhėn, kombin, pėr tė cilat po pėrdorte mjeshtritė e saja qė i kishte dhunti, por qė dita ditės nė stėrvitje po fitonte eksperiencė tė pashoqe, pėr tė pėrdorur mjeshtritė e saja qė ngjyrat e jetės tė i zbukuroj me vargje dhe pikturė. Herėt nė vegjėli nisi tė ushtroi pikturimin e natyrės sė atdheut Ajo me zell po hulumtonte e studjonte tė bukurėn e artit tė shkruar tė e vė nė pikturė, duke kėrkuar tė pėrsosuren e saj nė punime tė pėrsosuren nė punimet e saj qė e vargėronte bukur nė vargje,e duke i dhėnė gjallėri me ngjyrėra.

Mjeshtri e pėrsosur artesh tė kombinuara e admirojnė mė shumė ate bukuri ku figurat dhe vargjet u pėrgjigjen njėra-tjetrės. Valdete Berisha e lindur me njė njohėje tė thellė artistike, kishte qėllimin tė ngjeshi rrugėn e saj krijuese duke zgjedhur motivet e saja me vargje dhe ngjyra pėr tė paraqitur tė bukurėn ku vdekja humb kuptimin e saj,dhe horizonti i krijimeve tė saja mbushet oaza gjallėrie.

Po Valdetja ishte ende e re tė kuptoi se kishte pushtues zemėrzi qė art e kishin shėmtimin e tė bukurės, qė ngjyrėrat e tyre pėrdoreshin vetėm nė tė zezėn, se art e kishin mortin, dhe mort e pėrndjekje po sillnin mbi gjithēka shqiptare pa lėnė anash artin dhe kulturėn tonė.

Kohėn kur Valdetja ishte nė kulmin e punės, pushtuesi sllav u vu nė pėrndjekje tė saj vetėm e vetėm se krijonte tė bukuren. Nė kėtė rrugė pėrndjekėjesh ajo mori nė zemėr artin e sė bukurės dhe u strehua nė Belgjikė, por pėr asnjė rast nuk u shkėput nga puna e saj e artit, edhe pse tani u detyrua qė artit tė vet tė i ndėrroj kahjet, ku qoftė nė vargje qoftė nė pikturė u pėrzien ngjyrėrat e dhembjes dhe mallit.

Nė kompozimet e Valdetes ajo siluetėn e vet e ka zhytur nė njė dritė tė praruar qė vjen e transfiguron veprat e saja me sekretin e ngjyrėrave, ku mjeshtria e magjishme e saj ju jep jetė dhe gjallėri ngjyrave edhe kur pėrshkruajnė krenarinė, edhe kur pėrshkruajnė dhimbjet,mallin,shpresėn, u jep jetė tė plotė e optimizėm gjithēkaje qė e pikturon mes ngjyrėrave.

VALDETE BERISHA

 

Valdetja ka punuar ekspozita tė pikturės tė cilat i ka shpėrnda nė trojet shqiptare dhe Europiane,dhe kudo qė janė ekspozuar janė cilėsuar si punime tė pėrsosura.Ajo kėto dita do ti paraqet ekspozitat e saja para mėrgimtarėve tanė nėpėr landet gjermane,fillimisht nė Heidelberg dhe pastaj nė Ennepetal tė landit NRW, nė shėnimin e 100 vjetorit tė “NĖNĖ TEREZĖS”. Mėrgimtarėt tanė kanė shtuar interesimin tė pėrcjellin punimet e saja tė ndritshme tė kėsaj artistėje dhe poete e shquar.

Ekspozitat e saj ishin imazhe tė njė figure pakufi tė situatės, qė fatmirėsisht vetėm arti arrin ta faktojė nė njė realitet pothuajse tė tjetėrsuar, ku fjala tkurret deri nė “pafuqinė” e saj dhe imazhet i jep, duke i dhėnė kuptimin e vėrtetė termit “art bashkėkohor”.

Ēdo peneli tė hedhur me delikatesė dhe finesė artisti i nėnshtrohej mendimit tė pjekur, qė i buronte nga galeria e pasur e shpirtit tė edukuar pėr art. Detajonte deri nė imtėsitė mė tė vogla elementėt e tablosė sė re dhe dinte tė dallonte atė qė duhet tė ishte si boshti i idesė sė realizimit tė kompozicionit artistik.

PIKTURĖ NGA VALDETE BERISHA

 

Vepra me kohė ishte realizuar ne mendjen e saj, por punonte me kujdes pėr ta ofruar tė gjallė me penel. Piktura e saj qėndron elegante, plot dritė, tejdukshmėri, e pėrpunuar nė ngjyrė dhe tė bėn pėr vete, mbasi ėshtė tėrėsisht autoktone e shpirtit shqiptar. Kudo nė motivet qytetare, ndihet drita, ajri e jeta e Shkodrės. Ēdo milimetėr e tabllosė sė tij flet. Nuk kishte asgjė tė rastit. Talenti, mendja e zemra ishin tė unifikuar nė njė tė tėrė me emrin e vetėm ‘JETĖ SHQIPTARE’.

Ajo ka dashur tė dėshmojė se zgjidhja klasike e harmonisė sė pėrkryer nuk ėshtė e vetmja zgjidhje qė mund tė mendohet, mbasi thjeshtėsia e natyrshme ėshtė njėra rrugė pėr tė arritur bukurinė. E nė kėtė plan dhe kėndvėshtrim, pėr dashamirėsit mė tė rafinuar tė artit, ngjyrimi me penel artistik ka edhe rrugė tė tjera mė pak tė drejtpėrdrejta pėr tė arritur efekte tėrheqėse me plot sukses.

Valdete Berisha lindi mė 2 nėntor tė vitit 1968 nė Mitrovicė. Shkollėn fillore dhe shkollėn e mesme i mbaroi nė vendlindje, pra nė Mitrovicė. Por, si dhe shumė kosovarė tė tjerė nė moshėn e re u detyrua tė shkojė nė mėrgim.
Qė nga rinia e hershme merret me shkrimin e poezive. Pėrveē poezisė, Valdetja merret edhe me pikturė dhe ka arritur suksese tė lakmueshme. Ajo deri tash ka marrė pjesė nė disa ekspozita kolektive dhe individuale, nė qytete te ndryshme, si nė: La Loviere, Manage, Anderlues, etj. Ajo pret qė ta hapė njė ekspozitė tė saj edhe nė Kosovė, e sidomos nė vendlindje, nė Mitrovicė. Autorja jeton dhe vepron nė Belgjikė, por ėshtė shumė e lidhur emocionalisht me Kosovėn tė cilėn e viziton shpesh.

Ka botuar veprėn me poezi “Mos e zgjo dhimbjen” dhe ”GOTĖ E THYER”


Valdete Berisha

 

PĖR TY

 

Mendoj pėr ty

Pėr qiellin e pėrhimėt

Pėr jetėn qė djegė dhe ikėn

Pėr ty mendoj

Pėr bukurinė tėnde

Kur ti nuk flet

Nuk di asgjė pėr ty

Tė shikoj si ekziston

Afėr jetės sime

Sikur njė ėndėrr e fundit

Sikur e vetmja ėndėrr…

 

QETЁSIA

 

Larg shumė larg

Era fishkėllen nėpėr valė

Trenat s’bėjnė zhurmė nėpėr natė

Unė shikoj dritat nėpėr shtėpitė

Nga njė dritarez e vogėl

Gėshtenjat qė valėzojnė nė kėtė erė

Ngjyrėn e pėrhimėt tė qiellit qė rrėnohet

S’ndjej lėvizje rreth meje

Diēka mė zė frymėn

Shpirti do tė mė dalė

Kėtė qetėsi tė rėndė

E kam mike

 

LARG TEJE

 

Larg teje ėndėrrova

Pėr trenat qė shkojnė

Duke bartur trupa tė rinj

Qė treten nėpėr qytetet e huaja

Nė orėt e ėndrrave

Qė shpėrthejnė rrugėve

Theva neonin tėnd

Ty qė tė dua mė shumė se veten

Tė pashė tė zvogėluar nė atė vend

Duke pritur kalimtarė qė pyesin pėr orėn

Kjo ėshtė ajo jetė e jona

Qė na flakėron

Pėr t’u shuar diku nė dekor dimri

Kohė buzėqeshjesh

Kohė vuajtjesh bashkė

 

ILUZION

 

Njė siluetė u ndal poshtė shtėpisė sime

Ndoshta je ti apo hija jote

Ndoshta iluzion i hapave tu

Ėshtė vetėm njė taksi qė pret dikė

 

KЁTU

 

Qetėsia e qytetit mė pėshpėrit si zakonisht

Era rrėshqet nėpėr dritat e natės

Nė kėrkimin e njė shikimi qė ka dallim

Kjo natė me kėtė qetėsi misterioze

Pasqyron sytė e fiksuar

Nė njė imazh tė saktė tė dėshirės

Njė fytyrė u pėrngjan

Fjalėve dhe parfumeve

Qė ndihen nė kėtė qytezė

Ku njoh disa rrugė kėtu

Dhe njė liqe…

 

ĒKA DIMЁ

 

Dimė tė ledhatojmė njė lėkurė

Tė puthim njė gojė

Ne dimė t’iu themi

Tung! Mirė! Ju si jeni?

Njerėzve qė mezi i njohim

Ne kemi frikė tė jetojmė

Dhe vdekjes ia kemi frikėn

Shpesh na ndodhė

Qė tė mos dimė ēka duam

Nuk kemi kurrfarė kėnaqėsie

 

VONЁ

 

Harrova se kush ishe

Vonė u bė pėr mua

Zemra mė fluturoi

As qė mundohesh ta zėsh

Sytė mė shkėlqejnė

Nga idetė e zbehta

Bota ime ėshtė e kristaltė

Ēdo gjė e tejdukshme

Vuaj nė qetėsi

 

TЁ PRITA

 

Tė prita gjatė

Tė kthehesh

Me ditė me javė me muaj

Ndoshta mė shumė

Derisa e kuptova

Se nuk mė do mė

Dhe as qė do tė mė kthehesh

Ndonjėherė…

 

BESOJA

 

Qetėsia ėshtė tradhti

E mbėshtjellė me dhimbje

Gjėja e fundit qė vdes ėshtė shpresa

Ti do tė jesh gjithmonė nė mua

Nė ėndrrat e mia.

Besoja nė dashuri tė pėrjetshme

I besoja qiellit

Me vite ndryshuan ėndrrat

Ylberit iu zbehėn ngjyrat

Njė jetė nuk mė mjafton

Tė tė harroj

 

PSE

 

Hidhėrohem

Pse tė desha

Pse tė dua

Pse do tė tė dua

Pėrgjithmonė

Hidhėrohem

Pse i pata

Sytė e mbyllur

Kur tė pashė

 

NЁ SYTЁ E MI

 

Hyre nė jetėn time

I tejdukshėm

Nė zemėr asgjė

Nuk mė gėzon

Ato ditė nuk do t’i ndėrroja

As me margaritarėt e botės

Asgjė nuk shkėlqen

Mė shumė nė sytė e mi

Larg teje

Plot dhimbje

 

DUHET

 

Duhet tė jetoj qė tė ekzistoj

Duhet tė kėndoj qė tė mos qaj

Duhet tė buzėqesh qė tė mos vuaj

Duhet tė dashuroj qė tė mos harroj

Megjithatė jeta vazhdon

Edhe pa Ty

 

TI

 

Edhe njėherė

Le buzėt e tua

Tė rrėshqasin nė tė miat

Edhe njėherė

Dua tė ndjej prekjet e tua

Edhe pse mė bėjnė

Qė trupi tė mė rrėqethet

Dua tė mos zgjohem kurrė

Nga kjo mrekulli

E fshehtė shpirtrash

 

NJЁ ЁNDЁRR ME TY

 

Aurora e njė udhėtimi

Numėronte njėmijė e njė net

Valė nėpėr mjegulla

Duke kėrkuar kohėn qė ikė

Qenie tė larguara

Tė mashtruara me yjet

Tė bashkuara me dritėn e hėnės

Tė pėrkundura nė zemrėn time

Tė pushuara nė kujtimet qė flenė

E pėrjetoj dashurinė tonė

Tė pėrqafoj

Njė ėndėrr me ty

Mė lehtėson jetėn

Ende tė dua

 

DASHURI E HUMBUR

 

Mbrėmja bie

Me peshėn e saj

Mbi liqe

Shoh zjarr

Afrohem

Sytė mė shkėlqejnė

Qaj vajtoj

Pėr njė dashuri tė humbur

Ndoshta jam nė ėndėrr

Ėndrrat janė tė paqarta

Edhe shumė tė zeza janė

Fundja e fundit do t’i ngjyrosė

Do tė pėrziej ngjyrat e tyre

Botėn nuk e kam larg

I shoh dritat

Edhe toka mund tė bėjė zhurmėn qė do

Dikush do tė mė ndiej

Ndoshta kėrkoj tepėr

Do tė ndaj ngrohtėsinė e shpirtit

Nė qoftė se bota ndryshon…

 

SHI NĖ ZEMRĖN TIME

 

Jashtė bie shi

Si nė zemrėn time

Ato pika qė bien nė tokė

Lot vuajtjesh

E lot qetėsie janė

Rikujtoj shikimin tėnd

Zemrėn tėnde

Duart tua

Zėrin tėnd

Qė aq shumė i dua

Jashtė bie shi

Si nė zemrėn time

Qė thotė pa u hamendur

Oh sa tė dua

Frikohem nga amshimi

Frikohem nga fjalėt e mia

Nga tė gjitha frikohem

Ti nuk je me mua

Por dashuria qė kam pėr ty

Mė mban nė jetė

Derisa tė shkoj larg nga kėtu

Ndoshta sot, nesėr, mė vonė

Do tė vij tė tė shoh TY

Dhe shiun qė nuk ndalet

 

EH

 

Sikur ta kisha ditur sa tė dua

Do tė kisha dashur edhe mė shumė

E ti mė fale harresėn

Ajo qė ėshtė mė e rėnda

Si vdekja

Kurse unė prapė tė pres

Tė mė duash

Tė tė rikujtohem

Pėr kėtė jetoj

Dhe pėr ty

 

NĖ KĖTĖ VEND

 

Kopshtet kanė lule pa erė

Dėshirat janė vuajtje

Parajsa tė ndėrtuara me shpirtra

Zjarret flenė

Yjet janė prej gjaku

Ēmenduria tė mbanė pėr dore

Djalli ka buzėqeshjen

Frika tė thurė harresėn

Ėndrrat gri shpresat zi korb

Shpirtra tė palosur nė valixhe

Margaritar tė mėrzitur

Nė gjokse tė vuajtur.

Hijet e vesės humbin kujtimet

Dėshpėrimet trillojnė pėrralla

Lotėt e derdhur thahen

Pa i parė kush

Mėngjesi prapė agon

Nė kėtė vend tmerri


 

 


 

Laureta Miftari >
Vėshtrime filozofike

A e dini se...?

 
     
 

|Portali i citateve | |Citate sipas autorėve |

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| Lumturia| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Tė-pandara| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .