rmt                                                                                                                                                                                                                        

Filozofi

Letėrsi

Opinione Kolumna Citate

Poezi - Prozė

Pastėr Shqip  Mėrgata

Ballina

Bashkėkohorėt

Gjysma e parė e
shek. XX

Rilindasit
Bejtexhianėt

Shkrimtarė tė huaj 

Nobelistėt

Letra tė hapura, Reagime, Komunikata 

Promovime, Pėrkujtime

Portete

Arkivi

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


 

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Shkimtarė bashkėkohorė shqiptarė - Daut Demaku

Daut Demaku

Cikėl poetik dhe shėnime biografike...

Pėr Filolet: Sh. Cakolli

DAUT DEMAKU

 

Mė ka thanė...

 
Mė ka thanė 
Njė plak i thinjur. 
Njė plak 
Mjekėrrbardhė, 
Mos u ngut shumė, 
O djalė, 
Se po dua ta them 
Njė fjalė: 

Nėse ke humbur 
Shėndetin 
Dije 
Shumėēka ke humbur 
Dhimbjet 
Ta bėjnė orėn vrer 
Shėndeti 
Ėshtė me vlerė, 

Nėse ke humbur 
Pasurinė 
Mos lejo 
Ngushtimi tė tė pushtojė 
Zanat e ka 
Kjo kurvė – pasurie 
Tė vijė, tė rrijė 
E tė shkojė. 

Por nėse ke humbur 
Guximin, 
Ke humbur 
Ēdo gjė nė kėtė botė 
Se trimėria ėshtė, o bir 
Mjalta e jetės 
Nė gotė. 

Prandaj aty 
Ku tė ka rėnė koka 
Aty trupin drejtoje 
Ti bimė e fitimtarit 
Kryet lart nė qiell 
E kėmbėt nė tokė 
Se vetėm kokėlartit, 
Vetėm guximtarit 
I ka hije 
Jeta nė kėtė botė. 
Edhe kur varfėria 
Tė copton, 
Edhe kur sėmundja 
Tė sulmon 
Edhe kur vetmia 
Tė robėron 
Edhe kur dhimbja 
Tė shpon 
Edhe kur mėrzia 
Tė lėndon 
Edhe kur bota 
Tė harron 
Edhe kur dėshpėrimi 
Tė rrėzon 
Kokėn lart, 
Trupin drejtoje 
E kokėn lart ēoje 
Kokėlartin 
Edhe toka e nderon 
Se kokėlartin 
Edhe Zoti e don. 

Kokėn lart 
Nė humbje 
Kokėn lart 
Nė fitim 
Se tė gjitha 
Vijnė e shkojnė 
Mbetet zemra 
Qė ka guxim. 

Edhe njėqind herė 
Nėse pėrtoke 
Rrėzohesh 
Kurrė e kurrė 
Kurrė mos u dorėzo, 
Gjej fuqi e nisu 
Nė beteja tė reja 
Dhe hidhu nė sulm 
E si lua e fito. 

Dėshtimet janė 
Ndalesa 
Dėshtimet janė 
Pushimore 
Qė si nėna fėmijėn 
Tė marrin pėrdore 
Dhe tė ēojnė 
Prej humbjes 
Drejt nė fitore. 

Prandaj kokėn lart, bir 
Edhe kur bota 
Ta bėn me hile 
Edhe kur tė duken engjuj 
E tė dalin gjarpėrinjė me zile 
Edhe kur tė gjithė 
Humbin mendjen 
E ty tė akuzojnė 
Edhe kur tė gjithė 
Fryhen prej hajnie 
E ty tė injorojnė 
Edhe kur prindi yt 
Tė hedhė pėrtoke 
Si letėr tė vjetėr 
Edhe kur fėmija yt 
Tė thotė hupė 
Unė dua dikend tjetėr 
Edhe kur miku 
Tė shikon dorėn 
Mos ke pėr tė 
Ndonjė dhuratė 
E nuk tė sheh nė sy 
E nuk tė pyet 
Ē’ėshtė kjo lodhje, 
Ē’ėshtė kjo lėngatė? 

Kokėn lart, bir 
Ti je shtizė flamuri – dije 
Pasha emrin e Zotit 
Kokėlartit edhe vdekja 
I ka hije. 


Ma dėgjo kėtė fjalė 
Ti vajzė e re, 
Ti djalė i ri 
Nėse mban kėtė fjalė 
Krejt bota ėshtė e jotja 
Dhe ti do tė jesh 
NJERI.

 

Shėnime pėr autorin:

 

Daut Demaku

 

Daut Demaku lindi mė 13 tetor tė vitit 1944 nė Abri tė Epėrme, Drenicė, ėshtė shkrimtar ligjerues i lėndės "Arti i Mendimit Pozitiv".

U shkollua nė vendlindje dhe nė Prishtinė. Kater vite ishte kryeredaktor i gazetės sė studentėve tė Kosovės "Bota e Re”, kurse njė mandat kryetar i Lidhjes sė Studentėve tė Kosovės.

Njė kohė tė gjatė ishte redaktor nė Redaksinė e Revistave tė Rilindjes, redaktor i Kooperativės botuese tė Librit Bujqėsor nė Prishtinė dhe sė fundi edhe drejtor i Shtėpisė Botuese Rilindja. I pėrkthyer nė maqedonisht , serbisht , norvegjisht dhe anglisht.

Ka botuar kėto libra:

 

Brigjet e Thata – Prishtinė, 1967

Plisat e Kuq – Prishtinė, 1969

Plisat e Kuq (ribotim nė Tiranė), 1971

Kapituj jete – Prishtinė, 1977

Shi e Puhi – Prishtinė, 1979

Buka – Prishtinė, 1981

Bletaja – Prishtinė, 1976

Nė mjaltishtė -  Prishtinė, 1978

Mote tė thata – Prishtinė, 1983

Trėndafila pa gjėmba - Prishtinė, 1986

Guralec nė kėpucė - Prishtinė, 1989

Tregime Shqiptare - Prishtinė, 1996

Mendimi dhe Suksesi - Prishtinė, 1997

Magjia e Urtisė - Prishtinė, 2000

Shenjat para kthesave - Prishtinė, 2002

Thuaji jetes miremengjes - Prishtinė, 2003

Rina Dhe Gjyshi - Prishtinė, 2004

Aforizma - Prishtinė, 2005

Tregime Shqiptare dhe Mendimi Pozitiv

 

Radiodramat:

Trenat e mesnatės - Prishtinė, 1972

Selgjishtja ėshtė dėshmitare - Prishtinė, 1978

Ndryshoe vehten o njeri - Prishtinė, 2004

 

Komeditė e luajtura nė teatėr :

Servisi i shpirtit - 1997

Ulėrima - 2004

 

Prozė

Tregime tė sotme shqiptare - Prishtinė, 1968

Toka e pėrgjakur - Prishtinė,  1972

Djepi i lashtė - Prishtinė, 1984

 

 

Pėr Filolet,pregatiti:Shaban Cakolli


 

 


 

Laureta Miftari >
Vėshtrime filozofike

A e dini se...?

 
     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dituria| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .